NASTHERMOWOOD

THERMOWOOD ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ AHŞAP

 

Thermowood® işlemi, üstün özellikli ahşaplar yaratmak için uygulanan özel bir işlemdir. Buhar ve ısıl yöntemlerle ahşabı modifiye ederek, doğal ve kusursuz özellikler kazandırır. Ahşapla uğraşan insanlar, uzun yıllardır ahşabın özelliklerini iyileştirmek için araştırma-geliştirme çalışmaları yürütmüşlerdir.

 

1990’lu yıllarda son olarak Finlandiya’lı bilim insanları günümüzün en mükemmel modifiye ahşap ürünlerini sunan Thermowood® yöntemini geliştirmişlerdir. Thermowood® ürünleri, ısılı işlemler kullanılarak geçirdiği doğal değişim süreci sonunda üstün özelliklere kavuşmaktadır. Normal ahşaba oranla çok daha stabil, çürümeye ve hava koşullarına karşı çok daha dayanıklı ahşapların yaratılmasını sağlar.

 

Ahşapların daha uzun bir ömre sahip olması ile birlikte kimyasal kullanılmadan doğal yöntemlerle üretildiğinden, insan hayatı için çok sağlıklıdır. İşlem sırasında içeriğindeki glikoz, reçine ve sitrik asit boşaltılmış olduğundan biyolojik dayanımı çok yüksektir. Thermowood® yöntemi; dönme, uzama, kısalma (çalışma) gibi fiziksel değişim faktörlerini minimize ederek, ahşapların boyutsal kararlık göstermesini sağlamaktadır.

 

Formülize edilmiş kontrollü işlemler sayesinde, parça boyunca renk tutarlılığı sunmaktadır. Uygulanan ısıl işlemle hafiflemiş olan ürün; cephe uygulamalarında yapıya bindirdiği yükü azaltmakta, termal iletimi düşürüldüğünden güçlü ısı yalıtımı sağlamaktadır. Thermowood® işlemi ancak “Uluslararası Thermowood Birliği” üreticileri tarafından uygulanabilmekte ve sadece bu kuruluşlar Thermowood® ticari markasını kullanabilmektedir.

 

Üretim kriterlerini ve üyelik şartlarını yerine getirebilen dünyadaki 14 resmi üreticiden biri olan Naswood, üretimlerini NasThermowood markası altında başarı ile sürdürmektedir.

Nas Thermowood

NASTHERMOWOOD AHŞAP ÇEŞİTLERİMİZ

 

Nas Thermowood Kelebek Budak

ÇAM

Kuzey Avrupa özellikle Finlandiya sürdürülebilir (FSC) ormanlarından tedarik edilen çamlar, dekoratif görüntüsü, uzun boylarda üretilebilmesi nedeniyle en çok tercih edilen ağaç türlerindendir. Çam, doğal ortamda dış şartlara karşı dayanıksızdır. Bu sebeple NasThermowood’un uyguladığı Thermowood® işlem silsilesi sayesinde, çam ürünlerinin dayanıklılığı önemli ölçüde artmaktadır. Çevre koşullarını dayanıklı olan NasThermowood çam, özellikle cephe kaplamalarında tercih edilmektedir.

Nas Thermowood Dişbudak

DİŞBUDAK

Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika kökenli dişbudak, Thermowood® işlemi sonrasında en güzel sonuç veren sert ağaç grubudur. Rengi ve dayanıklılığı ile iyi özellikler taşıyan dişbudak ağacı, ahşap dokusunu en iyi gösteren ağaçtır. Dış hava şartlarına doğal haliyle yüksek dayanım gösteremeyen dişbudak, Thermowood® işleminden sonra çok uzun bir ömre kavuşmaktadır. NasThermowood dişbudak ürünlerinin estetik açısından önem arz eden yapılarda kullanılması doğru bir tercih olacaktır.

Nas Thermowood iroko

İROKO

Afrika’nın tropikal ormanlarından FSC (Uluslararası Orman Yönetim Konseyi) belgeli hammadde olarak temin edilen iroko, özyapısıyla doğal olarak dayanıklı ağaç gruplarındandır. Thermowood® ısıl işlemi görmüş iroko ahşaplar, ömrü, sağlamlığı, renk yeknesaklığı ve ölçüsel kararlılık özellikleri ile kullanıcıların en çok ilgi duyduğu cephe ve zemin kaplaması ürünüdür. Üstün ahşap tanımını her yönüyle karşılayan NasThermowood irokoyu her yapıda güvenle, estetik bir yapı malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

AHŞABIN DOĞAL ve FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİ KAYBETMESİNE DUR DİYEN ÜRETİM TEKNOLOJİSİ: THERMOWOOD®

Nas Thermowood Kararlı

BOYUTSAL KARARLILIK

Nas Thermowood Doğal

% 100 DOĞAL ve SAĞLIKLI

Nas Thermowood Dayanıklı

BİYOLOJİK DAYANIMI YÜKSEK

Nas Thermowood Dayanıklı

HAVA KOŞULLARINA DAYANIKLI

Nas Thermowood ısı yalıtımı

YÜKSEK ISI YALITIMI

Nas Thermowood renk

RENK TUTARLILIĞI

NASTHERMOWOOD ÜRETİM SÜRECİ

Nas Thermowood Üretim Grafiği

 

 • Thermowood® işlemi
 • Kimyasal kullanılmadan ahşaplara 180-220°C’lik yüksek ısı ve buhar ile işlemler uygulayarak gerçekleşmektedir.
 • Bu işlemler 3 fazda gerçekleşmektedir: “Kurutma”, “Isıl İşlem”, “Kondisyonlama”
 • 1. Faz | KURUTMA İŞLEMİ:
 • Bu fazda ahşap ısı ve buhar ile işlenir. Isı hızlı bir şekilde 100°C’ye çıkarılır ve bu süreç boyunca ahşabın içindeki nemin neredeyse tamamı atılır.
 • 2. Faz | ISIL İŞLEM:
 • Bu fazda 180-220°C’lik ısı uygulanır. Ahşap son kullanım amacına göre 2-3 saat boyunca yüksek ısıya maruz bırakılır.
 • Bu süreçte kalan nemin tümü ahşabın içinden atılır.
 • 3. Faz | KONDİSYONLAMA:
 • Bu fazda su püskürtme sistemleriyle soğutma işlemi yapılır.
 • Isı 80-90°C’ye ulaştığında nem oranı ayarlama süreci başlar ve ahşabın nem oranı % 4-7 olacak şekilde ayarlanır.

TEKNOLOJİ VE GÜÇLÜ YATIRIMLA ÜRETİYORUZ!

NasThermowood Fırın
 
Thermowood® üretimi gerçekleştirebilmek için Uluslararası Thermowood Birliği’nin resmi üreticisi olma zorunluluğu ile birlikte, üretim için gerekli olan güçlü altyapı ve teknolojiye de sahip olunması gerekmektedir.
 
Birliğin resmi üreticisi olan Naswood, ısıl işlemli ahşap üretimlerini NasThermowood markası ile sürdürmektedir. Thermowood® üretimlerini grubun 15.000m² üzerinde 10.000m² kapalı alanı olan Muğla fabrikasında gerçekleştirmektedir. Bağımsız kalite kontrol sistemiyle de denetlenen NasThermowood, prosedürlere ve orjinal tekniklere uygun olarak Thermowood® ürünler sunmaktadır.
 
Güçlü yatırımları ve teknolojisi ile sektörün lider kuruluşu haline gelmiştir. Thermowood® işlemler bütününde formülizasyon ve sürdürülebilir kalite büyük önem arz etmektedir. Bu bilinçle Naswood, insan kaynakları yönetimi ve kalite yönetimi politikasını uluslararası standartlarda yürütmekte,düzenli eğitim ve workshoplar düzenlemektedir.

TESCİLLİ THERMOWOOD® ÜRETİCİSİ: “NasWood”

ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ HER ÜRÜN THERMOWOOD® DEĞİLDİR.

NasThermowood Uluslararası Thermowood Sertifikası

NASTHERMOWOOD

Naswood; Uluslararası Thermowood Birliği resmi üreticisidir.

Thermowood® üretimlerini, bağımsız kalite kontrol sistemiyle prosedür ve orjinal tekniklere uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Naswood, dünyada Thermowood® üretim belgesine sahip 14 kuruluştan biridir.

Isıl işlem görmüş her ürün Thermowood® değildir.